Nagrody im. Turowicza A.D. 2024 wręczone!

Anne Applebaum i przedstawiciele Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie odebrali wczoraj statuetki Nagrody imienia Jerzego Turowicza. Podczas gali Fundacja zaprezentowała także projekty zrealizowane w ramach dwóch grantów z Krajowego Planu Odbudowy oraz plany na nadchodzący rok.

– Musimy bronić prawdy. Autokraci żyją z kłamstw i manipulacji. Prawda jest ich największym zagrożeniem, a jednocześnie naszą najsilniejszą bronią i drogą do sprawiedliwości – mówiła w swoim wystąpieniu Anne Applebaum. Laureatka podkreślała, że demokracja i wolność nie są nam dane raz na zawsze, że musimy nieustannie i mądrze o nie zabiegać.

Z kolei Jakub Kiersnowski, prezes warszawskiego KIK-u mówił, że misja organizacji, której przewodzi określa najlepiej skrót EWA – Ewangelia w akcji. Odwołując się kilkukrotnie do Jerzego Turowicza mówił o działaniach i planach KIKu, m.in. o Punkcie Interwencji Kryzysowej prowadzonym na granicy polsko-białoruskiej. – Łamana jest konstytucja, umowy międzynarodowe i podstawowe prawa człowieka. Zatykamy nosy, oczy, uszy i połykamy własne języki. Dlaczego? – stawiał gorzkie pytanie.

Laudatorzy, którymi byli Jerzy Baczyński, redaktor naczelny tygodnika „Polityka” oraz Zbigniew Nosowski, redaktor naczelny kwartalnika „Więź” podkreślali rolę, jaką tegoroczni laureaci pełnią w docieraniu do sumień odbiorców oraz jak duża jest ich rola w obronie kluczowych dla demokracji wartości. Jerzy Baczyński nazwał Anne Applebaum pierwszą damą polskiej publicystyki, która opowiada Zachodowi Wschód. Zbigniew Nosowski mówił zaś, że warszawski KIK nie tylko ratuje honor Kościoła katolickiego, ale wręcz buduje go różnymi cennymi inicjatywami, do których, obok wspomnianego PIKu należą m.in. telefon zaufania „Zranieni w Kościele” oraz pomoc uchodźcom z Ukrainy.

Gratulacje w formie listu od prezydenta Miasta Krakowa Aleksandra Miszalskiego przekazał Paweł Szczepanik, pełnomocnik prezydenta ds. kultury. 

Tegoroczna gala była także okazją do prezentacji  zrealizowanych w ramach dwóch grantów otrzymanych z KPO następujących projektów:
1. wystawa opowiadająca o siedzibie redakcji „TP” przy ulicy Wiślnej 12 – będzie można ją oglądać w Muzeum Manggha do końca roku
2. „Wiślna12. Książka do pisania”,  którą otrzymał w prezencie każdy uczestnik gali
3.  portal Wislna.pl, który ma być nie tylko wirtualnym muzeum, ale również żywą przestrzenią wypełnioną inicjatywami, z których korzystać będą mogli społecznicy, państwowcy i dziennikarze.
Gala rozpoczęła się projekcją zwiastuna filmu „Byłam przy tym”, który w całości zostanie zaprezentowany już niebawem, a który również opowiada o historycznej siedzibie „TP”. Oba granty Sfinansowano przez Unię Europejską NextGenerationEU.

Poza relacją z tegorocznych wydarzeń przedstawiliśmy również pomysły na działania fundacji w roku przyszłym. A planujemy m.in.

  • kontynuację rozmów o Europie i Europejczykach rozpoczynając od dyskusji wokół książki Basila Kerskiego, naszego laureata z 2020 r. zatytułowanej „Europejczycy z kantonu Polska” (Wydawnictwo Austeria 2024)
  • wydarzenia z okazji 100. rocznicy urodzin Józefy Hennelowej (zachęcamy do dołączenia do zrzutka.pl/z/hennelowa by wesprzeć to przedsięwzięcie)
  • 40. rocznicę doktoratu honoris causa dla Jerzego Turowicza na Uniwersytecie Yale
  • kolejne edycje Świata Turowicza i Nagrody im. Jerzego Turowicza
  • warsztaty dla dziennikarzy i społeczników

Zwieńczeniem środowej uroczystości był recital fortepianowy Krzysztofa Książka, który zapowiedziany przez jego pomysłodawcę i mecenasa – Stanisława Kłysa.

Gala wręczenia Nagrody im. Jerzego Turowicza odbyła się po raz kolejny w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.

Współorganizatorami tegorocznej edycji Nagrody im. Jerzego Turowicza byli Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Narodowe Centrum Kultury. Tegoroczna gala odbyła się także dzięki wsparciu Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, Fundacji Kyoto-Kraków, Miasta Kraków oraz firmy Open Horizon. Patronami medialnymi byli Gazeta Wyborcza, Radio Kraków, Miesięcznik Kraków i Świat oraz Tygodnik Powszechny.

Główne zdjęcie: Yehor Lemzyakoff.

Pozostałe fotografie: Adam Walanus. Polecamy galerię zdjęć z wydarzenia: https://adamwalanus.pl/2024/turowicz12/index.html