O nadziejach i zagrożeniach dla Europy, zakręcie historii, na którym się znaleźliśmy i roli, jaką winna spełniać Polska rozmawiać będą Piotr Cywiński i Basil Kerski w piątek, 7 marca o godz. 18 w Klubie Dziennikarza „Pod Gruszką” (ul. Szczepańska 1, Kraków). Wstęp jest wolny. Rozmowę poprowadzi Krzysztof Burnetko.
W minionym roku odbyliśmy bardzo gorące dyskusje o teraźniejszości i przyszłości Europy podczas „Świata Turowicza”. Nie mogliśmy pozostawić tych rozmów bez kontynuacji. Pretekstem stała się książka Basila Kerskiego, laureata Nagrody im. Jerzego Turowicza z roku 2020 pt.: „Europejczycy z kantonu Polska”.
Trudno wyobrazić sobie lepszy moment – trwającą właśnie polską prezydencję w UE, a także rozmówcę – Piotra Cywińskiego, dyrektora Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, laureata (jako członka, a dawniej prezesa warszawskiego KIK-u) wspomnianej nagrody z roku 2024.
„Coś, co długo było niewyobrażalne, znów stało się polityczną rzeczywistością: do Europy powróciła wojna jako metoda osiągania celów politycznych. A towarzyszą jej – agresywny nacjonalizm, wola rewizji granic oraz wypędzenia i zbrodnie na ludności cywilnej” – pisze w swojej książce B. Kerski.
Jak Europa powinna zareagować na wzrost znaczenia autorytaryzmów? Z czego one wynikają? Czy Polska ciągle jeszcze potrafi wnosić do wspólnoty europejskiej wartości solidarności i Solidarności? Czy słusznie wielu uważa, że jedynym rozwiązaniem na rosnące poczucie zagrożenia jest uszczelnianie granic i zamykanie się przed światem? Wreszcie: czy rzeczywiście, jak pisze B. Kerski w swojej książce „Nie jest łatwym zadaniem łączenie nadziei z chłodnym realizmem, ale dla europejskich demokratów nie ma innej alternatywy”.
