„Dyszel w głowie Jerzego Turowicza” – opinia o książce

Opinia o książce Małgorzaty Strzeleckiej ,,Dyszel w głowie Jerzego Turowicza”. Praca przedstawia kształtowanie się poglądów Jerzego Turowicza na katolicyzm i rzeczywistość społeczno-polityczną II RP w latach jego młodości. Obejmuje krótki wstęp dotyczący ,,kręgu rodzinnego” JT, następnie szczegółowy opis okresu od 1930 do 1939 roku, czyli od studiów we Lwowie przez studia w Krakowie aż do … Czytaj dalej »

Ruszają zgłoszenia do Nagrody im. Jerzego Turowicza

Nagroda imienia Jerzego Turowicza ustanowiona została w 2012 roku w setną rocznicę urodzin twórcy i wieloletniego redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”. Przyznawana jest za wybitne i oryginalne dzieło literackie, plastyczne, muzyczne, teatralne lub filmowe bądź pracę z dziedziny nauk humanistycznych, znajdujące się w kręgu wartości bliskich Jerzemu Turowiczowi i tematów, do których wracał on w swojej … Czytaj dalej »

Bonowicz, Kozłowska i Model o Turowiczu i Wilkanowiczu (wideo)

Drugiego dnia obchodów 25. rocznicy śmierci Kluby „Tygodnika Powszechnego” zorganizowały debatę „Kościół Pana Jerzego, świat Pana Stefana”. W ten sposób uczczono również pamięć Stefana Wilkanowicza, którego 100. rocznice urodzin obchodziliśmy na początku stycznia. W dyskusji udział wzięli Wojciech Bonowicz, Dominika Kozłowska, Paulina Model i Maciej Radecki (moderator). Dwie godziny przed rozpoczęciem spotkania grupa klubowiczów odwiedziła … Czytaj dalej »

Dwie debaty na 25. rocznicę śmierci Turowicza (wideo)

Pod koniec stycznia spotkaliśmy się w Krakowie b Pierwszą debatę poświęciliśmy pisaniu biografii. Oczywiście skupiliśmy się głównie na jednej, tej szczególnie wyczekiwanej biografii naszego patrona. O tym jak ją napisać, jaka powinna być, do kogo adresowana rozmawiali Krzysztof Burnetko, Michał Komar, Anna Mateja i Joanna Podsadecka. Dyskusję prowadził Jarosław Borowiec. Chwilę później rozpoczęła się dyskusja … Czytaj dalej »

25. rocznica śmierci Jerzego Turowicza. Msza św. i debaty

Msza św. w intencji śp. Jerzego Turowicza oraz dwie debaty „Jak pisać biografię?” oraz „Jak być obywatelem” odbędą się w ramach obchodów 25. rocznicy śmierci współtwórcy „Tygodnika Powszechnego”. Gośćmi specjalnymi będą m.in. Krzysztof Burnetko, Basil Kerski, Michał Komar, Janina Ochojska, Anna Mateja i Joanna Podsadecka. Wszystkie wydarzenia odbędą się w Klasztorze oo. Augustianów na krakowskim … Czytaj dalej »

Mamy nowy zarząd! 

Anna Kozłowska-Kalbarczyk, Zofia Katarzyna Morstin, Marcin Pera i Helena Plewińska tworzą nowy zarząd Fundacji Jerzego Turowicza.  Stawia on przed sobą wiele wyzwań, pośród których najważniejszymi są organizacja Nagrody Jerzego Turowicza, powrót do cyklicznych spotkań w ramach „Świata Turowicza”, przygotowanie szeregu inicjatyw społecznych i obywatelskich, a także troska o dziedzictwo twórcy „Tygodnika Powszechnego”. 15 września br. … Czytaj dalej »

Spotkanie z Agnieszką Holland – informacje organizacyjne

W związku z dzisiejszym spotkaniem z Agnieszką Holland (godz. 20) podajemy kilka informacji organizacyjnych. Wszystkie osoby, które do wczoraj zapisały się na spotkanie dziś do godz. 16 powinny już otrzymać mailowo zaproszenie. Prosimy o sprawdzenie folderu spam bądź innych folderów na poczcie. Jeśli nie znajdą tam Państwo maila z linkiem na spotkanie, prosimy o kontakt … Czytaj dalej »

„Zielona Granica”. Spotkanie z Agnieszką Holland

Nim trafiła do kin, „Zielona granica” wywołała wielkie poruszenie i gorące dyskusje, często przekraczające granice dobrego smaku i przyzwoitości. Blisko 3 tygodnie po premierze spotkamy się z Agnieszką Holland by porozmawiać o jej dziele i reakcjach, tak przecież różnych, często skrajnych, jakie film spowodował. Zapraszamy we wtorek, 10 października, na godz. 20, online. Rozmowę poprowadzi … Czytaj dalej »

Jan Józef Szczepański – pisarz na czas nie-pokoju. Konferencja z okazji XX rocznicy śmierci

20 lutego 2023 roku minęło dwadzieścia lat od śmierci Jana Józefa Szczepańskiego. Jego dzieło stanowi istotny punkt na mapie polskiej literatury XX wieku i od lat jest przedmiotem badań, ale ostatnia poświęcona mu monografia ukazała się dwie dekady temu. To duże zaniedbanie, gdyż w ostatnich latach jego mądre pisarstwo – opisujące porażenie wojenną przemocą i … Czytaj dalej »

Lustro człowieczeństwa – oświadczenie Fundacji Jerzego Turowicza

OŚWIADCZENIE RADY I ZARZĄDU FUNDACJI JERZEGO TUROWICZA Jesteśmy dumni, że Agnieszka Holland, znakomita reżyserka, laureatka Nagrody Jerzego Turowicza z 2021 roku, stworzyła kolejny film poświęcony ważnej, palącej sprawie społecznej. Możemy się jedynie domyślać, jak wielkiego zaangażowania i determinacji wymagać musi współcześnie stworzenie w naszym kraju dzieła na temat bieżący, niestety dzielący Polki i Polaków. Jesteśmy … Czytaj dalej »